PTV09A-2020F-A103
- Артикул производителя:
- PTV09A-2020F-A103
- Производитель/Бренд:
- Bourns Inc.
- Краткое описание:
- POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG
- Производитель :
- Bourns Inc.
- Категория товара :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.787" (20.00mm)
- Actuator Type :
- Flatted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole, Snap In
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 10k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 280°
- Taper :
- Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins, Board Locks
- Tolerance :
- ±20%