NCT3703U-25 TR
Артикул производителя:
NCT3703U-25 TR
Производитель/Бренд:
Nuvoton Technology Corporation
Краткое описание:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Производитель :
Nuvoton Technology Corporation
Категория товара :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
120 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Shutdown
PSRR :
70dB (100Hz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA