74AC11240DWR
- Артикул производителя:
- 74AC11240DWR
- Производитель/Бренд:
- Texas Instruments
- Краткое описание:
- IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOIC
- Производитель :
- Texas Instruments
- Категория товара :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- 3-State
- Package / Case :
- 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 24-SOIC
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 5.5V