74FCT162240TPV
- Артикул производителя:
- 74FCT162240TPV
- Производитель/Бренд:
- IDT, Integrated Device Technology Inc
- Краткое описание:
- FAST 16-BIT BUFFER/LINE DRIVER
- Производитель :
- Категория товара :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 4
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- 3-State
- Package / Case :
- 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 48-SSOP
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V