SST89E516RD2-40-I-TQJE-ZZ134
- Артикул производителя:
- SST89E516RD2-40-I-TQJE-ZZ134
- Производитель/Бренд:
- Microchip Technology
- Краткое описание:
- IC MCU 8BIT 72KB FLASH 44TQFP
- Производитель :
- Microchip Technology
- Категория товара :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- EBI/EMI, SPI, UART/USART
- Core Processor :
- 8051
- Core Size :
- 8-Bit
- Data Converters :
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 36
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- External
- Package / Case :
- 44-TQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 72KB (72K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 1K x 8
- Speed :
- 40MHz
- Supplier Device Package :
- 44-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4.5V ~ 5.5V