MAX7624CPE
- Артикул производителя:
- MAX7624CPE
- Краткое описание:
- IC DAC 8BIT A-OUT 16DIP
- Differential Output :
- Yes
- INL/DNL (LSB) :
- ±0.5 (Max), ±1 (Max)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Bits :
- 8
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Output Type :
- Current - Unbuffered
- Package / Case :
- 16-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Reference Type :
- External
- Settling Time :
- 350µs
- Supplier Device Package :
- 16-PDIP
- Voltage - Supply, Analog :
- 10.8V ~ 15.75V
- Voltage - Supply, Digital :
- 10.8V ~ 15.75V