BZX85C3V6
- Артикул производителя:
- BZX85C3V6
- Производитель/Бренд:
- Fairchild Semiconductor
- Краткое описание:
- DIODE ZENER 3.6V 1W 5%
- Производитель :
- Fairchild Semiconductor
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 20 µA @ 1 V
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 20 Ohms
- Power - Max :
- 1.3 W
- Supplier Device Package :
- DO-41G
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.2 V @ 200 mA
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 3.6 V