BZX84C16LT1G
- Артикул производителя:
- BZX84C16LT1G
- Производитель/Бренд:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Краткое описание:
- DIODE ZENER 16V 250MW SOT23-3
- Производитель :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 50 nA @ 11.2 V
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 40 Ohms
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Power - Max :
- 225 mW
- Supplier Device Package :
- SOT-23-3 (TO-236)
- Tolerance :
- ±6%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 900 mV @ 10 mA
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 16 V