BG030-13-A-0650-0300-N-G
- Артикул производителя:
- BG030-13-A-0650-0300-N-G
- Производитель/Бренд:
- GCT
- Краткое описание:
- 13W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL,
- Производитель :
- GCT
- Категория товара :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Flash
- Contact Length - Mating :
- 0.256" (6.50mm)
- Contact Length - Post :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 3A per Contact
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.100" (2.54mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 13
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Overall Contact Length :
- 0.474" (12.04mm)
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)