TF06L-60S-0.5SH(800)
- Артикул производителя:
- TF06L-60S-0.5SH(800)
- Производитель/Бренд:
- Hirose Electric Co Ltd
- Краткое описание:
- CONN FFC 60POS 0.50MM
- Производитель :
- Hirose Electric Co Ltd
- Категория товара :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Cable End Type :
- Tabbed
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.083" (2.10mm)
- Housing Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Locking Feature :
- Flip Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 60
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V