CF16101V0T0-NH
- Артикул производителя:
- CF16101V0T0-NH
- Производитель/Бренд:
- Cvilux USA
- Краткое описание:
- CF16 SERIES 1.00MM(.039") LIF ST
- Производитель :
- Cvilux USA
- Категория товара :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Cable End Type :
- Straight, Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Vertical - 2 Sided
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Low Insertion Force (LIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.197" (5.00mm)
- Housing Material :
- Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Kinked Pin
- Voltage Rating :
- 100V