QXP2G155KRP7FX
- Артикул производителя:
- QXP2G155KRP7FX
- Производитель/Бренд:
- Nichicon
- Краткое описание:
- CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL
- Производитель :
- Nichicon
- Категория товара :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 1.5 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.217" (30.90mm)
- Lead Spacing :
- 1.083" (27.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.240" L x 0.587" W (31.50mm x 14.90mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 400V