940C12P1K-F
- Артикул производителя:
- 940C12P1K-F
- Производитель/Бренд:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Краткое описание:
- CAP FILM 0.1UF 10% 1.2KVDC AXIAL
- Производитель :
- Категория товара :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 9 mOhms
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 500V
- Voltage Rating - DC :
- 1200V (1.2kV)