K16-272-Y-12VDC
- Артикул производителя:
- K16-272-Y-12VDC
- Производитель/Бренд:
- Kacon
- Краткое описание:
- 16MM SWITCH PUSH ROUND DPDT YLW
- Производитель :
- Kacon
- Категория товара :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Yellow
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Yellow
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 110 V