PRD-11AJ0-120
- Артикул производителя:
- PRD-11AJ0-120
- Производитель/Бренд:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Краткое описание:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
- Производитель :
- Категория товара :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 85 mA
- Coil Insulation :
- Class B
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 102 VAC
- Must Release Voltage :
- 12 VAC
- Operate Time :
- 40 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 45°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 20 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 125VDC - Nom