PTRD-1A-24S-T4-X
- Артикул производителя:
- PTRD-1A-24S-T4-X
- Производитель/Бренд:
- Picker Components
- Краткое описание:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
- Производитель :
- Picker Components
- Категория товара :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 37.5 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 10 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 300VAC, 110VDC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187"/0.250"